Pomysły społeczności
pomysł na akcje NEMMetodologia Elliott Wave możliwy powrót do wzrostów. Trend jest wzrostowy więc zagranie (long) jest w zgodzie z obecnie panującym trendem. (wejście, stop loss, i TP zaznaczone na wykresie.)
Każdy trader patrząc na wykres zobaczy coś innego... sens handlu polega na tym że tworzysz pogląd na podstawie swojej analizy, a następnie starasz się go trzymać. (Ten pomysł jak każdy inny który publikuje ma dokładnie 50% szans na sukces lub porażkę)
Czytelna dystrybucja na DAX przyniosła dynamiczną korektę. IBWW kilku słowach dzielę się kilkoma przemyśleniami, oraz koncepcją strefy kierunkowej
opartej na pierwszej godzinie kasowego sesji wtorkowej.
Identyfikacja dystrybucji w czwartek, pozwoliła rozegrać korektę.
W tej chwili nie jest to zbyt przyjazne środowisko do handlu.
Jak podchodzę do sesji otwartych tego typu luką?
Jeśli chcecie abym tutaj wrzucał tego typu treści regularnie - zostawcie po sobie ślad.
Dobrego rozpoczęcia tygodnia!
Koniec żartów z dolaremDonald Trump przechodzi do realizacji gróźb. Nie ważne jak nieracjonalne są powody sankcji, rozpoczęły się wojny handlowe. Skończyły się również żarty inwestorów, że nowy prezydent zamiast, umacniać dolara, jednak go osłabia. Dane z Europy tylko potęgują ten ruch.
W USA bez zmian
Wiadomością dnia na rynkach są sankcje, które Donald Trump nałożył na Meksyk, Kanadę oraz Chiny. Sąsiedzi dostali po 25%, a Chiny 10%. Co jest powodem? Oficjalnym fentanyl oraz nielegalna imigracja. Wrobienie Meksykanów w skojarzenie z handlarzami narkotyków i nielegalną migracją nie było trudne, aczkolwiek było krzywdzącym uogólnieniem. Zrobienie natomiast z Kanady tego samego jest pewnym zaskoczeniem. Najważniejsze jest jednak nie to, jak absurdalne są oficjalne tłumaczenia, a to jak zareagowały rynki. USA mają znacznie mniejszy udział handlu niż jego sąsiedzi, w związku z czym – przynajmniej teoretycznie – powinni odczuć to mocniej. Problem w tym, że Stany Zjednoczone wyglądają, jakby chcieli iść na wojnę handlową ze wszystkimi. Może się okazać, że takie rozwiązanie wcale nie będzie korzystne, jeżeli uda się innym państwom zbudować wspólny front. Na razie jednak rynki wierzą w dolara. Od piątkowego zamknięcia umocnił się on o ponad centa względem euro. Wobec złotego było to niemal 5 groszy na otwarciu.
Spadek inflacji w Niemczech
Jeszcze miesiąc temu wielu analityków obawiało się, co może wyniknąć z przyspieszenia inflacji za Odrą. Od piątku ten strach jednak znacznie zmalał. Powodem jest spadek tempa wzrostu cen w skali roku – z 2,6% na 2,3%. Jest to tym ważniejsze, że spodziewano się pozostania inflacji na niezmienionym poziomie. Spadek daje jeszcze więcej przestrzeni dla EBC na dalsze obniżki stóp procentowych. Te z kolei powodują, że euro jest coraz słabsze względem dolara. Jak ta tendencja się utrzyma, to jeżeli Unia Europejska zostanie uraczona podobnymi cłami jak Chiny, to większość z tego efektu zostanie zrekompensowana przez różnicę w kursie walutowym. Problem zrobi się jednak dla USA, jeżeli otrzymają odpowiedź. Na niekorzyść Amerykanów będą bowiem grały nie tylko cła odwetowe, ale również silny dolar.
Rekordy cen złota
W piątek widzieliśmy kolejny rekord cen złota. Obecnie rekord wszechczasów wynosi 2862,9 USD za uncję. Dzisiaj rano cena jest jednak niższa o ponad 30 USD. Powodem jest rozpoczęta wojna celna, która spowodowała, że inwestorzy odwrócili się trochę od złota. Warto zwrócić uwagę, że zwyczajowo mocny dolar powoduje proporcjonalne przeceny na tym surowcu. W rezultacie spadek cen złota może być związany nie tyle z samymi cłami, ile z mocniejszym dolarem. Warto zwrócić uwagę, że amerykańska waluta jest tak droga już nawet teraz, kiedy stopy procentowe są wysokie. Jeżeli dojdzie do ich obniżenia i spadnie atrakcyjność lokat i obligacji, sytuacja dla tego kruszcu powinna być nawet lepsza.
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych dzień odczytów indeksów PMI.
Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl
GBP/JPY - 03.02Witam po przerwie! 😎
Rynek otworzył nam się ogromną luką. W tej sytuacji powstał nam zasięg w którym cena chwilowo powinna się przemieszczać a targetem stają się oba z nich.
Powstała luka jest Open Weekly FVG, może posłużyć jako trampolina, aby zaatakować ustanowiony LOW.
Osobiście będę na razie obserwował co się wydrukuje dalej. 👀
CCC - na wsparciu O spółce CCC pisałem już kilka razy dlatego dzisiaj tylko rzut na sytuację techniczną na wykresie.
Kurs od ostatnie pomysłu z listopada 2023 wzrósł o 440% do swojego maksymalnego poziomu osiągając cenę 219zł, a następnie rozpoczęła się korekta, która sprowadziła kurs w kierunku 165zł do EMA144. W efekcie tego kurs zanotował spadek od ostatniego szczytu o ok. 25%
Wykres 1. Interwał dzienny
Jeśli na wykres nałożymy zniesienia Fibonacciego od dołka z sierpnia 2024 do szczytu na 219zł to 50% zniesienia Fibonacciego zbiega się z EMA144 przy 165zł.
Wykres 2. Interwał dzienny
Co prawda jeszcze niedawno zakładałem, że kurs zejdzie w kierunku EMA200 (150zł), ale wykres na tyle się wychłodził, a inwestorzy mogli po części zwątpić z szybszego odbicia, że nawet większa podaż nie 28 i 29.01 nie doprowadziła do głębszej korekty. A dwa ostatnie dni sesyjne stycznia dały zielony wolumen wskazujący na budzący się popyt.
Zakładając więc, że kurs dotarł do wsparcia i inwestorzy uznali, że wystarczy korekty to nakładając na wykres zniesienia Fibonacciego od 219 do 163zł mamy pierwszy opór na 176zł, a główny byłby przy 50% zniesienia Fibonacciego czyli 191zł.
Wykres 3. Interwał dzienny
Patrząc też na oscylatory to mamy mocne wyprzedanie i jeśli nawet dodatkowy zjazd ponownie w okolice 164zł może tylko wzmocnić wybicie kursu w górę.
Wykres 4. Interwał dzienny
Negacją jednak powrotu w okolice 190zł będzie odbicie w okolicach 176-184zł to kurs dość szybko może wrócić nie tylko na poziom 164zł, ale ostatecznie dotrze do zakładanego poziomu 150zł.
Tak więc w najbliższym czasie jest szansa na korektę w górę i powrót do wzrostów, jednak warto mieć ustawione alerty.
Istnieje też ryzyko realizacji formacji RGR jednak i wtedy zasięg tej formacji to 150zł, jednak w mojej ocenie spada ryzyko realizacji tej formacji, a zupełnie zostanie zanegowana przy pokonaniu poziomu 191zł.
Wykres 5. Interwał tygodniowy
Wsparcie: 165/150/123zł
Opór:176/191/218zł
XAUUSD: (NIEDŹWIEDZIE PRZEBUDZAJĄ SIĘ.)XAUUSD: (NIEDŹWIEDZIE PRZEBUDZAJĄ SIĘ.)
Witajcie, koledzy traderzy!
Dzielę się moją analizą rynku XAUUSD.
Analiza rynku
XAUUSD doświadcza silnego trendu spadkowego, poruszając się w kanale spadkowym.
Kluczowe poziomy do obserwacji
Strefa oporu: 2819
Strefa wsparcia: 2882_2670
Zrealizuj zysk: 2860_2855
Implikacje handlowe
Na podstawie tej analizy mam niedźwiedzie nastawienie i sugeruję okazje do sprzedaży przy górnej granicy kanału.
Aktualny status rynku
Aktualna cena:2797
Zastrzeżenie
Ta analiza ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie powinna być traktowana jako porada handlowa.
Bądź na bieżąco
Wspieraj, komentuj i obserwuj mnie, aby otrzymywać najnowsze informacje o rynkach!
JSW czy jest szansa na odwrócenie trendu?Przyjąłem jakiś czas temu założenie że tak. Jak widać wejście w wyznaczonej strefie BUY na ten moment daje zysk ok 15%.
Technicznie mamy pierwszą czerwoną strefę oporu. Niestety poniżej dwie luki do domknięcia. Kurs nie radzi sobie ze średnia MA 50 i porusza się w widocznej niebieskiej fladze. Oby byczej.
RSI powyżej 50, MACD dodatnie. Teraz ważne utrzymanie poziomu 22 zł. Nic tylko cierpliwie czekać na rozwój sytuacji. SL oczywiście ustawione na wypadek negacji scenariusza wzrostowego. Obecnie już na BE.
To mój pomysł i tak to widzę.
To nie jest żadna porada inwestycyjna a raczej próba odczytania
Przyszłości z wodorostów Johnny Watermen
PCO jak być miało i co dalej?U mnie na wykresie wybicie z klina retest górnego ramienia i kontynuacja wzrostów. Obecnie małe zatrzymanie w strefie oporu. Liczę na zmianę trendu.
Technicznie oprócz wybicia z klina mieliśmy z wyprzedzeniem sygnał w postaci dywergencji na RSI i MACD. Do pokonania czerwona strefa oporu oraz średnia SMA 100. Obroty lekko rosną. SL jest tylko przykładowy na ewentualną negację scenariusza. Oczywiście wszystko zależy od ogólnej sytuacji na rynku. Przy głębszych spadkach w USA nasza giełda raczej nie pójdzie pod prąd.
Poziomy oporu: 18.005, 18.047, 19.365, 20.35.
Poziomy wsparcia: 16.795, 16.48, 16.085
To mój pomysł i tak to widzę.
To nie jest żadna porada inwestycyjna a raczej próba odczytania
Przyszłości z wodorostów Johnny Watermen
NQ wieszczą koniec hossy.Konsolidacja od grudnia bez rozstrzygnięcia. Mocne ruchy w obie strony po decyzjach Trumpa. Duża nerwowość na spółkach po informacji o chińskim DeepSeek AI. Ostatnie decyzje FOMC w miarę neutralne dla rynku. Mamy trójkąt do wybicia /trzy niższe szczyty/. To pokaże kierunek. Co raz więcej głosów za bessą. Wskaźniki RSI i MACD uległy schłodzeniu i mają zapas na wzrosty. Kurs trzyma średnia SMA 50. Kolejne dane z USA i kolejne decyzje Prezydenta mogą diametralnie zmienić sytuację. Warto brać zyski na szczytach przynajmniej częściowo. Pisałem w innym miejscu że z ostrożności zamknąłem już spot BTC na ostatnim szczycie i teraz tylko futures.
To mój pomysł i tak to widzę.
To nie jest żadna porada inwestycyjna a raczej próba odczytania
Przyszłości z wodorostów Johnny Watermen
WIG20 i co dalej?Mieliśmy korektę od maja do listopada. Kurs zaliczył 2088. Po odbiciu nastąpiła pierwsza nieudana próba wybicia z klina podczas której wyrysowało się drugie ramię ORGR. Kolejna udana próba doprowadziła kurs do szarej strefy fibi. Teraz czas na decyzję Albo mieliśmy korektę ABC ruchu spadkowego co oznaczałoby kontynuację spadków albo strefa zostanie pokonana podobnie jag na WIG20 TR i WIG i będzie szansa na kolejną piątkę impulsową z nowym wyższym szczytem. Niestety na minus brak wzrostu obrotów przy wzroście kursu. Dodatkowo RSI pokazuje maksymalne wykupienie rynku. Ostatnio tak wysoki poziom był w listopadzie 2022 r. Na MACD jest zapas na wzrosty. Czekam na rozstrzygnięcie. Jesteśmy poniżej szczytu z 2013 r. a to już 12 lat.
Poziomy oporu: 2449, 2494, 2567, 2612
Poziomy wsparcia: 2403, 2369, 2311, 2270.
To mój pomysł i tak to widzę.
To nie jest żadna porada inwestycyjna a raczej próba odczytania
Przyszłości z wodorostów Johnny Watermen
DOGE w odwrocieJak widać na wykresie sytuacja jest mocno spadkowe. Kurs po dotarciu do pierwszej czerwonej strefy TP koryguje. Niestety wybił dołem z trójkąta. Zaliczył negatywny retest dolnego ramienia. Obecnie zatrzymał się na poziomie 0.5 fibo ostatniego wzrostu. RSI spadkowo poniżej 50. MACD ujemne. Kierunek altów jak na razie wyznacza BTC.
Poziomy oporu: 0.336, 0.394, 0.4152, 0.467.
Poziomy wsparcia: 0.274, 0.227, 0.203
To mój pomysł i tak to widzę.
To nie jest żadna porada inwestycyjna a raczej próba odczytania
Przyszłości z wodorostów Johnny Watermen
XRP czy to już wszystko?XRP rośnie gwałtownymi podbiciami. Po nich następują okresy konsolidacji. Obecnie mamy podobną sytuację. Retest strefy wsparcia i ruch w trójkącie. Korekta do poziomu 0.5 fibo ostatniego ruchu. Negatywy to duże dywergencje na wskaźnikach. I brak wzrostu obrotów. RSI powyżej 50 ale spada. Podobnie leci w dół MACD. Spodziewam się jeszcze jednego ruchu w górę za BTC. Zobaczymy
To mój pomysł i tak to widzę.
To nie jest żadna porada inwestycyjna a raczej próba odczytania
Przyszłości z wodorostów Johnny Watermen
BTC luty zaczyna od spadków czy to już bessa?Na BTC realizuje się scenariusz konsolidacji. Konsolidacja pomiędzy 90-108 k. Po dojściu do strefy oporu mamy spadki. Na wykresie widać formację RGR, dalej lokalny kanał spadkowy - flagę oraz prawie zebrany cień. Poniżej kolejny. Kurs porusza się również w równoramiennym trójkącie którego ramiona stanowią poziomy oporu i wsparcia. Wskaźniki MACD i RSI również kontynuują spadki. Dla przypomnienia na kontraktach CME jest do domknięcia luka w okolicach 85 k. Jeżeli wsparcia w okolicach 95 k puszczą to do zaliczenia możliwe będą nawet będą poziomy tej luki CME. Niektórzy odczytuję z schematu Wyckoffa koniec bieżącej hossy. W mojej opinii to jest jednak reakumulacja przed ostatnim ruchem w górę. Na wszelki wypadek zamknąłem jednak na ostatnim szczycie cały spot na BTC i teraz będę rozgrywał tylko futures. Oczywiście mogę się mylić. Był Big Long. Teraz po ostatnim ruchu w górę i nowym ATH będę czekał na Big Short.
Poziomy oporu: 99587, 101927, 103934, 106087
Poziomy wsparcia: 98765, 97526, 94212, 92247, 86767.To mój pomysł i tak to widzę.
To nie jest żadna porada inwestycyjna a raczej próba odczytania
Przyszłości z wodorostów Johnny Watermen
krótka analizaObecnie są wygaszane opcje na bitcoinie o wartości 10mld usd. Bitcoin przy tym wypełnia nową krótką korektę utrzymując się w byczej fladze.
Poziomem do zebrania jest płynność na poziomie 98k usd (fibo 0.382) z możliwym zahaczeniem o 95k usd (fibo 0.618) (w negatywnych warunkach).
Po dobiciu tego poziomu i słabej presji sprzedażowej można spodziewać się odbicia w stronę ATH, gdzie mamy ogrom likwidacji,
Przy negatywnym sentymencie możemy zejść niżej kontynuując korektę z widokiem na poziomy 84k usd ? Oczywiście póki jesteśmy przy 100k usd jest to mało prawdopodobny scenariusz, pamiętając, że miesięczna świeca zamknęła się powyżej 100k usd, więc można uznać to już za psychologiczny poziom.
Analiza rynku złota (GOLD) - 29 stycznia 2025, 12:00 CE### 1. **Aktualna sytuacja rynkowa**
- **Cena złota**: Obecna cena wynosi około **$2,762.82**, co oznacza wzrost w porównaniu do wcześniejszych dni, kiedy cena oscylowała wokół **$2,751.99** .
- **Trendy**: Złoto wykazuje odporność na wahania, z rocznym wzrostem o **31.1%**.
### 2. **Scenariusze analizy**
#### **Scenariusz pro wzrostowy nr 1**
- Oczekuję **korekty** do poziomu **$2,751**.
- Po osiągnięciu tego poziomu, planuję wejście z targetem **Buy** na poziomie **$2,772**, zakładając, że będzie odwrócenie trendu i zachowane momentum.
- W przypadku dalszego wzrostu, target może zostać podniesiony do **$2,782**.
- Jeśli cena zostanie odrzucona w okolicy poziomu **$2,766**, przewiduję impuls spadkowy z targetem **Sell** na poziomie **$2,744**.
#### **Scenariusz pro spadkowy nr 2**
- Odrzucenie ceny w okolicy poziomu otwarcia dnia na poziomie **$2,766**.
- W przypadku spadku w tej strefie, planuję targetować spadek z celem Sell do poziomu **$2,734**.
### 3. **Kluczowe czynniki wpływające na rynek**
- **Polityka monetarna USA**: Zaostrzenie polityki monetarnej wpływa na popyt na złoto jako bezpieczną przystań.
- **Geopolityka i inflacja**: Globalne kryzysy oraz zmiany stóp procentowych mogą wpłynąć na dalszy popyt na złoto.
### 4. **Wnioski**
- Obecna analiza wskazuje na możliwość zarówno wzrostów, jak i spadków w zależności od reakcji ceny na kluczowe poziomy wsparcia i oporu.
- Należy monitorować sytuację rynkową oraz reakcje cenowe w obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych.
> *Niniejsza analiza nie stanowi porady inwestycyjnej.*
XTB - pułapka na bykiXTB przyzwyczaił do tego, że reakcja na wyniki jest gwałtowna, mocna. Zwłaszcza jeżeli są odebrane przez inwestorów w negatywny sposób. 13% spadek w piątek skłania, żeby przyjrzeć się wykresom.
Wykres 1 - W
Pierwsze 2 tygodnie stycznia to wyjście byków ponad ostatni opór. Kiedy wydawało się, że byki otwierają sobie drogę w kierunku nowych nieznanych poziomów to w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy spadającą gwiazdę. Niestety ten tydzień przyniósł potwierdzenie świecy w postaci dużych spadków schodząc poniżej wybitego oporu.
Zatem niedźwiedziom udało się złapać byki w pułapkę i magnesem będzie dolna banda konsolidacji 57-59 zł. Tam mamy ostatnią "wolną" średnią, fibo 38,2% ostatnich wzrostów oraz linie trendu wzrostowego. Mocna strefa wsparcia.
Wykres 2 - D
Mamy lukę na dużej świecy i dużych obrotach. To będzie pierwszy ważny opór dla byków.
Niedźwiedziom udało się nie tylko złapać w pułapkę byki, ale także przebić grudniowy dołek i udanie zaatakować MA200. Tak więc niedźwiedzie otwierają sobie drogę do dolnej bandy konsolidacji. Do tego mają trochę bezpiecznej przestrzeni by wyprowadzić kolejny cios.
RSI i MACD z sygnałem sprzedaży.
Reasumując,
By zmazać świeczkę tygodniową byki musiałby w najbliższym tygodniu zamknąć się powyżej 75,50zł
Zejście do dolnej bandy i udana obrona może być okazją do zajęcia długiej pozycji.
Dopiero trwałe zejście poniżej dolnej bandy konsolidacji mogłoby zmienić układ sił na bardziej niedźwiedzi. Wtedy ponownie warto spojrzeć dokąd mogą zmierzać niedźwiedzie.